Kuidas on online meelelahutus muutnud meid kui inimesi?

Peale meelelahutuse veebi kolimist on erinevate meelelahutusvõimaluste kasutamine kordades lihtsam kui aastakümneid tagasi. Kontsertitele minemise asemel saab muusikat nautida Spotify või Youtube abil. Mängude mängimiseks ei ole vaja enam soetada kalleid konsoole ning mänge. Loto mängimiseks ei pea ostma enam lotopileteid. Kogu meelelahutus on nüüdseks veebis olemas tasuta.

Inimisiksus hakkab muutuma, kui kõik on lihtsamini kättesaadav. Pingutusteta mõne naudingu nautimiseks tekivad psüühiliselt automaatsed liigutused, kus aju peab kohanema vähem. Füsioloogiliselt tekivad ajukeemias muutused, kui väliste faktorite abil lihtsustub mingi ülesande korda viimine. Näiteks võib tuua online kasiino eestis, kus lisaks panustamisele on võimalik ka ette ennustada tulemusi. Varasema hirmu asemel tunneb panustaja rahulolu ning kindlust oma panuste tegemisel. Üksi mängides on mänguprotsess mängija jaoks lihtsustatud ning mugavam. Dopamiini tase tõuseb ning mängija naudib rohkem mängu.

Millised muutused on tekkinud inimestes tänu online muusika võimalustega?

Kuna internet võimaldab leida erineva stiiliga muusikat, mitmekesistab see inimhinge nautima rohkem žanre. Noored otsivad pea igapäev internetist endale eeskuju, kedagi, kes inspireeriks neid tegema midagi uskumatult ägedat. Muusikud, kes jagavad laialdaselt oma loomingut võidavad lisaks publikule ka tähelepanu neilt, kes on varasemalt unistanud sarnasest võimalusest.

Kõige enam on online meelelahutus mõjutanud inimeste seltsivust ning sotsiaalset käitumist. Üha enam kasutatakse oma vaba aega kodus veetmiseks ning seda tänu interneti võimalustele. Varasemalt seltsisid inimesed rohkem kodunt väljaspool olles ning vabaaja veetmiseks suunduti kas restoranidesse, parkidesse ning meelelahutusasutustesse. Sotsiaalne sissetõmme ehk personaalne tähtsus on üha rohkem hoogustunud tänu veebis pakutavatele meelelahutus võimalustele. Suhtlemine teiste inimestega käib pigem läbi sotsiaalmeedia (messenger, snapchat, whatsapp jne). Personaalselt kohtumine on noorukite seas vähenenud 30%, mis tähendab, et sotsialiseerimine on langevas suunas.

Nn kurameerimine on samuti kolinud üle meelelahutusaitidele ning tutvusrakendustesse, kus uute partneritega kohtumiseks piisab äppi avamisest ning vestluspartneri valimisest. Tekivad emotsionaalsed sidemed isegi enne, kui teise inimesega reaalselt kohtutakse. Seksuaalsetel põhjustel loodud tutvumisrakendused pakuvad isegi realistlikku seksuaalset võimalust suguühteks. Inimesena me tunneme meelepäraseid tundeid tänu tutvuste loomise lihtsusele. Uute tutvuste loomiseks pärismaailmas puudub seejärel huvi ning see ülesanne tundub kordades raskem kui virtuaalses maailmas.

Perekondlikute väärtuste langemine on hoogustunud viimase 5 aasta jooksul üha enam. Mida see tegelikult tähendab? Lahutuste protsent on tõusuteel tänu veebis pakutavatele võimalustele oma vaba aja veetmiseks. Peaaegu sõltuvust pakkuvad sotsiaalmeedia kanalid haaravad perekonna liikmed justkui piiramisrõngasse, millest on raske välja pääseda. Kujutlege nüüd perekonda, kes peale tööd ja kooli sukeldub vaid telefoni abil meediamaailma ning teineteisega suhtlus on minimaalne. Tekivad pinged ning möödarääkimised, sest teine teise kuulamine on raskendatud. Lapsevanemad ei oska enam teineteisega suhelda ning lastele tekivad perekonnast väljaspool suuremad emotsionaalsed toetajad kui peres sees. Puudub suhtlus nii lapse ja lapsevanema kui ka laste teineteise vahel. Selle vältimiseks tuleb piirata online maailma mõju oma ajale koduses keskkonnas.

Inimestena me muutume füsioloogiliselt kui ka psühholoogiliselt tänu virtuaalsele maailmale. Online meelelahutus pakub soodsaid ning lihtsaid võimalusi enda lõbustamiseks kuid selle mitte piiramisel võivad olla katastroofilised tagajärjed. Füüsiline tervis halveneb tänu pidevale istumisele (varasemalt liikusid inimesed rohkem, hoides oma füüsilist tervist heal järjel), psüühiliselt tekivad alaväärsuskompleksid või hoogustub siiski enesearmastus. Olgu muutus halb või hea, online meelelahutus muudab inimesi vastavalt nende uutele harjumustele.