Õlu
Õlu

Kuidas alkohol meid mõjutab? Üheksa alkoholi tarbimisega seonduvat küsimust saavad vastuse.

Raske on leida meest, kes ei naudiks oma drinki, kuid mõned meie seast teavad mida teeb rõõmueliksiir meie keha ja vaimuga. See infoleht ei ole mõeldud sind õllest eemal hoidma, vaid teavitama, mis juhtub kui mõned kõrist alla kallad.

Alkohol muudab inimese

Miks alkohol mõjub meie sisemisi piire eemaldavalt?

Alkohol toimib kesknärvisüsteemi rahustina, mis seletab kõne-, nägemise-, koordinatsiooni-, ja keskendumishäireid. Kõige rohkem mõjutab alkohol meie ajus piirkonda, mis on vastutav käitumise ja emotsioonide eest. Sinu olukorra tajuvus on nõrgendatud ning sealt tulenevad muutunud väärtushinnangud lasevad keelele, mis parasjagu meelel. Tunned end vapralt, sest alkohol ümberlülitab sinu sotsiaalsed filtrid ja ohutusrihmad. See on ka üks põhjusi, miks inimesed arvavad peale alkoholi tarbimist, et on võimelised adekvaatselt autot juhtima.

Joomine muudab naised mõlema poole jaoks atraktiivsemaks
Joomine muudab naised mõlema poole jaoks atraktiivsemaks

Kas alkoholile võib tekkida tolerants?

Iga kiire elotempoga üliõpilane võib sulle öelda, et tal kulub üha enam raha, et purju jääda. Pikk ning jätkuv alkoholi tarvitamise periood tõstab sinu tolerantsi. Keha efektiivsus alkoholi metabolismi protsessis on alkohoolikutel kuni 72% kiirem – läheb vaja rohkem alkoholi, et saavutada samu tulemusi. Suures pildis muutub alkoholi tundlikkus madalamaks ning sa tunned alkoholi mõju vähem.

Miks me tunneme end vahel joomise ajal veidi halvasti?

Nagu paljusid meist, on alkohol tõenäoliselt põhjustanud ka sul kõhuhäireid või toonud esile oksendamist. Maks toodab alkoholi töötlemisel toksilist atseetaldehüüdi, see on ühtlasi ka molekul, mis põhjustab häireid meie kehas (neid ei põhjusta etanool joogis). Kui kehas on suur kontsentratsioon atseetaldehüüdi, on sinu aju-, maks- ja kõht suure koormuse all, näidistusteks on kõrvetised ja seedehäired. Kui atseetaldehüüdi on liiga palju, sunnib keha sind keha oksendama. Atseetaldehüüd mürgistus on tugevam, kui segatud on eri liike alkohole.

Kas alkoholi joomine tühja kõhu peale on halb?

Tühja kõhu peale alkoholi juua on halb ainult siis kui sul on plaanis terve õhtu juua. Kui sa jood tühja kõhuga, ei ole seal toitu, mis aeglustaks joogi absorbeerimist. Alkohol imendub kiiremini (viie minuti joooksul) ja jääd kiiremini purju. Sa jääd täpselt sama purju nagu sa oleks jäänud täis kõhuga, kuid protsess toimub lihtsalt kiiremini ja mõju võib saabuda ootamatult. Täis kõhuga joomine aitab sujuvalt tipsiseks jääda.

Miks alkohol meid kuivatab?

Alkoholi tarbimine põhjustab kehas suuremat veetarbimist, sest maks vajab alkoholi töötlemise protsessi käigus vett. Alkohol suurendab ka urineerimisvajadust, mis omakorda väljutab organismist veel rohkem vett. Ebapiisava vedelikutarvitamise juhul alustab maks teiste organite veevarude kasutamist ja tulemuseks ongi dehüdreeritud keha.

Kas alkoholi joomine võib põhjustada surma?

Jah, ja rohkem kui ühel viisil. Kui eestlane joob alkoholi, siis tehakse seda sagedamini väljaspool söögikordasid ning üsna tihti joodakse ennast purju. Juhtuvad õnnetused, millega võivad kaasneda surmavad vigastused (autoõnnetused, tööõnnetused jne). Alkohol põhjustab ka maksa- ja südamehaigusi, mis on otsesed alkoholismi tulemused. Alkohol võib põhjustada ka suitsiidset käitumist või on võimalik manustada surmav kogus alkoholi, milleks on 0.45 grammi 100ml vere kohta.

Kuidas mõjub alkohol maksale?

Maks on keha detoksifikatsiooni- ja puhastumisekeskus ja töötab täiskohaga, et su keha tarbitavatest mürkidest vabastada. Alkohol on maksa üks suurimaid vaenlasi, rünnates  ta rakke. Keskmise alkoholitarbimise juures on maksal piisavalt aega taastuda ja maks taastub. Kõrge alkoholitarbimise juhul aga maks armistub ning tekib maksatsirroos, mis võib olla surmav.

Alkoholi mõju
Alkoholi mõju

Miks mõned mehed muutuvad peale alkoholi tarvitamist emotsionaalseks?

Sa juba tead, et alkohol mõjutab olukorra tajuvust ja meie väärtushinnanguid. See toob vahel välja emotsioonid, mis on kinnisel eestlasel sageli vaoshoitud. Alkohol tõstab meestel naishormooni estrogeni taset, pole seoseid, et see oleks emotsioonide muutumisega seotud. Küll aga, pikaajaline alkoholi tarvitamise periood ja kaasnev estrogeni tase meestel võib põhjustada kehakarvade- ja lihaste kadumist, suurenenud rindu ja kahanenud munandeid. Kõigele lisaks võib alkoholi liigtarvitamine kaasa tuua impotentsi.

Kui kaua püsib alkohol veres?

Mida tervem on maks, seda kiiremini alkohol verest kaob. Kaineks saamise aeg on lühem. Inimesed on erinevad, ning ühtset vastust sellele küsimusele ei ole. Naistel on alkoholi mõju tugevam kui meestel. Keskmiselt eemaldab maks tervel inimesel verest 7-10 grammi alkoholi tunnis. Mõjuvateks faktoriteks on kehamass, sugu, vanus, vedelikukogus kehas ja maksa tervis. Alkohoolikutel töötab maks alkoholi eemaldamisel kiiremini, kuid see muutub kui on tekkinud maksakahjustus.

Eestis sureb alkoholi hävitustöö tulemusel igal aastal tuhandeid inimesi. Eestis on alkoholist tulenevad kahjud rängemad kui teistes sarnases alkoholikultuuriga riikides aga meie oleme ainuke, kel on vanasõna “Kui sa seda kärakat ise ära ei joo, siis joob selle keegi teine. Joomata kindlasti ei jää.” . Me oleme ainuke rahvus, kes joob rahvustragöödiatest – jõuludest jaanipäevani ja jaanipäevast jõuludeni.