Eesti turul pakutakse suurel hulgal erinevate suuruste ning tingimustega laene. Suuremate kulutuste, näiteks kodu ostmise, finantseerimiseks pöördutakse tavaliselt tuntud pankade (SEB, Swedbank, LHV, Nordea) poole. Kiirete ja pikalt ette planeerimata rahasüstide saamiseks on aga palju muid ettevõtteid, mis pakuvad raha kohe kätte (nii pangakontole kui sularahas) ning tunnevad oluliselt vähem huvi inimese maksevõime ning tausta vastu. Seetõttu langeb laenu taotlejale suurem vastutus – kui ta enda rahalist olukorda väga hästi hinnata ei oska, on võlad ning kasvavad intressid kerged tekkima.
Kuigi kiirlaenud pakuvad enneolematut finantsvabadust, aidates ära kasutada järsku tekkinud investeerimisvõimalusi või katta ootamatuid kulutusi, kaasneb nendega ka suur risk mõlema osapoole jaoks. Enamasti on intressid väga kõrged ning tagasimaksmisaeg lühike. Makseraskustesse sattunud inimesi ähvardavad kiirelt kasvavad võlad, kõrged laenu pikendamise tasud ning kulukad käsitlustasud hilinenud maksete korral. Samas on osad inimesed hädaolukordadest ajendatuna õppinud laenupakkujaid ära kasutama – 2014. aastal Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud küsitlusest selgub, et koguni 30% kiirlaenu võtjatest sattus laenu tagasi maksmisega hätta ning valdav enamus neist teadis seda juba enne laenu taotlemist.
Erinevad kiirete laenude liigid
Kiirlaenud on üldine nimetus kõikide „raha kohe kätte“ laenude jaoks. Üldiselt on laenusummad väikesed, jäädes mõnesaja kuni mõne tuhande euro vahele. Kuna kliendile pakutakse raha väga kiirelt ja lihtsalt, kaasnevad selle teenusega enamasti kõrged intressid või peidetud lisatasud.
Väikelaenud jäävad alla 10 000 euro ning neid on kõige mõistlikum taotleda pangast või eraisikutelt, kasutades spetsiaalseid portaale. Kui aga laenutaotlust ei rahuldata, on võimalik pöörduda SMS-laenu või kiirlaenu pakkujate poole.
SMS-laen on üks enim kõneainet pakkunud laenuteenuse pakkuja Eestis. Nende kurikuulus loosung „Piiks-piiks ja raha tuleb“ on saanud tänapäevaste kiirlaenude sümboliks. Laenu saamiseks on vaja veebis kasutajakonto luua, läbida isikutuvastus ning saata SMS.
Üldiselt ei nõua ükski kiirlaenu pakkuja tagatist. Kui aga ükski eeltoodud variantidest kliendile ei sobi, on võimalik saada raha auto tagatisel. See maandab mõnevõrra laenuandja riske ning seetõttu on võimalik saada väiksemaid intresse. Tagasimakseraskuste korral jääb klient ilma oma sõidukist, kuid väldib suuri võlgu.